- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Raisin Color Sorter Machine
Raisin Color Sorter Machine
Pioneers in the industry, we offer kishmish raisin colour sorter machine, green dry grapes colour sorter machine, black dry grapes colour sorter machine, dates colour sorter machine, raisin colour sorter machine and figs colour sorter machine from India.
Kishmish Raisin Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 0.7 - 2.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Model Name/Number | VRGPR2 |
| Weight | 500Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Size | 1216 x 1615 x 1545cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 2W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Channels | 126 |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Green Dry Grapes Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton/hour |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Weight | 1800Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 504 |
| Model Name/Number | VRGPR8 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 3152 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 4.6kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Dry Grapes Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2.0 - 4T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Model Name/Number | VRGPR4 |
| Weight | 1000Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 252 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 1870 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 2.6W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dates Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.5 - 6.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Model Name/Number | VRGPR6 |
| Weight | 1400Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 378 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 2528 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 3.6W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Raisin Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 220 V |
| Brand | VENUS |
| Capacity | 1.5 - 3.0T/H |
| Model Name/Number | VRGPR3 |
| CCD Sensor | Yes |
| Weight | 800Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 189 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Size | 1628 x1615 x 1545 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 2.4W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Figs Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 8.0 - 12.0T/H |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | VRGPR12 |
| Weight | 2700Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 756 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 4592 x 1595 x2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 7kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback