- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- NUT Sorting Machine
NUT Sorting Machine
Offering you a complete choice of products which include pine nuts colour sorter machine, pea colour sorter machine, brazil nuts colour sorter machine, chest nut colour sorter machine and macadamia colour sorter machine.
Pine Nuts Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2.0 - 4T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Weight | 1000Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 252 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 1870 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 2.6W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pea Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 6.5- 10.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Weight | 2250Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 630 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 3910 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 5.5kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Brazil Nuts Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Capacity | 0.7 - 2.0T/H |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS NUTS 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chest Nut Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Capacity | 8.0 - 12.0T/H |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS NUTS 12 |
| Country of Origin | Made in India |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Macadamia Colour Sorter Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.0- 5.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | VENUS |
| Weight | 1250Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 315 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 2210 x1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 3W |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback