- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Pulses Sorting Machine
Pulses Sorting Machine
Our product range includes a wide range of masoor dal pulses sorting machine.
Masoor Dal Pulses Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 - 3.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | VRGPDAL3 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 800Kg |
| Channels Chutes | 189 |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| CCD Sensor | Thosiba |
| Operating System | Windows |
| Size | 1628 x1615 x 1545 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 2.4kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh...
Yes! I am InterestedRequest A Callback