- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Cashew Color Sorter
Cashew Color Sorter
Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer nw cashew color sorting machine, lwp cashew color sorting machine, splits cashew color sorting machine, whole cashew color sorting machine, cashew color sorting machine and cashew shell color sorting machine.
NW Cashew Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.5 - 6.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 6 |
| Weight | 1400Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 378 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 2528 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 3.6kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LWP Cashew Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 - 3.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| CCD Sensor | Yes |
| Weight | 800Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 189 |
| Country of Origin | Made in India |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Model Name / Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 3 |
| Operating System | Windows |
| Size | 1628 x1615 x 1545 cm |
| Power | Greater Than 2.4kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh...
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Splits Cashew Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 5.0 - 8.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| Weight | 1800Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 504 |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 8 |
| Country of Origin | Made in India |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Dimension | 3152 x 1595 x 2040 cm |
| Operating System | Windows |
| Power | Greater Than 4.6kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh...
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Whole Cashew Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.0- 5.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 5 |
| Weight | 1250Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 315 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 2210 x1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 3kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cashew Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 6.5- 10.0T/H |
| Voltage | Voltage AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 10 |
| Weight | 2250Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 630 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 3910 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Power | Greater Than 5.5kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cashew Shell Color Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 4.5 - 7.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Brand | Venus |
| Weight | 1600Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 441 |
| Model Name/Number | VENUS RGB GLOBAL PLUS 7 |
| Country of Origin | Made in India |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Dimension | 2836 x 1595 x 2040 cm |
| Operating System | Windows |
| Power | Greater Than 4kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh....
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback