- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Coffee Bean Sorting Machine
Coffee Bean Sorting Machine
We are a leading Manufacturer of arabica cherry coffee bean sorting machine, arabica parchment coffee bean sorting machine, robosta cherry coffee bean sorting machine, robosta parchment coffee bean sorting machine, peaberry coffee bean sorting machine and roasted coffee bean sorting machine from Coimbatore, India.
Arabica Cherry Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 0.7 - 1.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Model Name/Number | VRGBCF1 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Channels | 36 |
| CCD Sensor | Thosiba |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Dimension | 903 x 1615 x 1545cm |
| Power | Greater Than 1.875W |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Warranty | 1 Year |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Operating System | Windows |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Weight | 350Kg |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Arabica Parchment Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 0.7 - 2.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | VRGBCF2 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1216 x 1615 x 1545cm |
| Power | Greater Than 2W |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Weight | 500Kg |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Operating System | Windows |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Channels | 126 |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Robosta Cherry Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 - 3.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Model Name/Number | VRGBCF3 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 189 |
| CCD Sensor | VENUS |
| Operating System | Windows |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Power | Greater Than 2.4W |
| Weight | 800Kg |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Size | 1628 x1615 x 1545 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Robosta Parchment Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2.0 - 4T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Model Name/Number | VRGBCF4 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 1000Kg |
| Operating System | Windows |
| Dimension | 1870 x 1595 x 2040 cm |
| Power | Greater Than 2.6W |
| Channels | 252 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peaberry Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.0- 5.0T/H |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | VRGBCF6 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 315 |
| Power | Greater Than 3W |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Operating System | Windows |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Dimension | 2210 x1595 x 2040 cm |
| Weight | 1250Kg |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Roasted Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 3.5 - 6.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Model Name/Number | VRGBCF6 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 2528 x 1595 x 2040 cm |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Channels Chutes | 378 |
| Weight | 1400Kg |
| Operating System | Windows |
| Power | Greater Than 3.6W |
| Warranty | 1 Year |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Packaging Type | Wooden Box |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dried Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 4.5 - 7.0T/H |
| Voltage | AC-220V |
| Model Name/Number | VRGBCF7 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| Channels Chutes | 441 |
| Weight | 1600Kg |
| Dimension | 2836 x 1595 x 2040 cm |
| Power | Greater Than 4kW |
| Wide View Camera Lens | Azure |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Operating System | Windows |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Coffee Bean Sorting Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 6.5- 10.0T/H |
| Voltage | AC 220 V |
| Model Name/Number | VRGBCF10 |
| Brand | VENUS |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 2250Kg |
| Dimension | 3910 x 1595 x 2040 cm |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Accuracy | Morethan 99% ( Impurity is under 5%) |
| Air Pressure | 0.6 - 0.8Mpa |
| Channels Chutes | 630 |
| Warranty | 1 Year |
| Power | Greater Than 5.5kW |
| Operating System | Windows |
Three young dynamic Entrepreneurs were strongly motivated by a desire to make a spot in the Cashew Processing industries in India. Venus Sorting Technologies Private Limited will constantly endeavor to retain its supremacy in Cashew Colour Sorting with the range of models like VENUS RGB GLOBAL PLUS, VENUS RGB GLOBAL, VENUS ULTRA, VENUS CCD GLOBAL SORTER to gain high quality products and world-class technology. Venus is operating its sales and service at 14 States in India. Venus is having their Service Centre at Ahmedabad and Mahuva in Gujarat, Delhi, Kollam in Kerala, Kushal Nagar, Mangalore and Belgaum in Karnataka, Panruti in Tamil Nadu, Indore in Madhya Pradesh, Bhubaneswar & Jeypore in Odisha, Kolkata in West Bengal, Sangli & Ajara in Maharashtra, Bathinda in Punjab, Vizag in Andhra Pradesh.
Yes! I am InterestedRequest A Callback